Sunday School
 
DBA SUNDAY SCHOOL COMPETITIONS FOR THE YEAR 2017
 
Super Seniors Memory Verse
First  Abel K Johny  Seraphim 199
Second Davis P. Shaji Cherubim 192
Third Sharon Leela Biji Cherubim 118
Seniors Memory Verse
First  Joel Thomas Benoy Seraphim 147
Second Caren Godly Seraphim 104
Third Kezia Alin Shaji Seraphim 100
Intermediates Memory Verse    
First  Abiah Valsa Varghese Seraphim 151
Second Heba Molly Roy Cherubim 88
Third Allen Gladly Seraphim 60
     
Juniors Memory Verse
First  Lois Rachel Sam Seraphim 212
Second Timothy R Daniel Cherubim 153
Third Immanuel Benjamin Seraphim 148
Sub Juniors Memory Verse 
First  Angela Lissa Varghese Cherubim 425
Second Joanna Jaison Seraphim 365
Third Leann Ann Mathew Cherubim 228
Kids Memory Verse
First  Joelah Eliza Jogy Seraphim 86
Second Timothy Ginsh Seraphim 64
Third Asher Mathew Sam Seraphim 58
       
KG Memory Verse
First  Elizabeth Marie Alexander Cherubim 57
Second Janice Lesly John Seraphim 50
Third Micaiah Bobby  Seraphim 38
Super Seniors Elocution
First     
Second    
Third    
     
Seniors Elocution
First     
Second    
Third    
     
Intermediates Elocution
First    
Second    
Third    
Juniors Story Telling
First     
Second    
Third    
Sub Juniors Story Telling
First    
Second    
Third    
       
Kids Story Telling
First     
Second    
Third    
KG Story Telling
First     
Second    
Third    
Super Seniors Light Music
First    
Second    
Third      
       
Seniors Light Music
First    
Second    
Third      
Intermediates Light Music
First     
Second    
Third    
Juniors Light Music
First     
Second    
Third      
Sub Juniors Light Music
First     
Second    
Third    
Kids Light Music
First     
Second    
Third    
       
KG Light Music
   
First     
Second    
Third    
       
Memory Verse Champion (Super Seniors, Seniors & Intermediates) : Abel Johny
Memory Verse Champion (Juniors, Sub Juniors, Kids & KG): Angela Varghese
Consolation Prizes for Memory Verse:
1 Achsah Rachel Varghese Cherubim 93
2 Lilian Biji Cherubim 97
3 Stefan P. George Seraphim 87
4 Gladvin Nixon Kollannur Cherubim 136
5 Joash Renji M Cherubim 130
6 Evangelyn Elsie Alexander Seraphim 123
7 Joycelyn Ammu Reji Cherubim 108
8 Jariel P Jimmy Cherubim 102
9 Samuel Joseph Seraphim 96
10 Jemima Sabu Jacob Seraphim 209
11 Ruby Saju Idiculla Cherubim 185
12 Johanna Susan Jogy Seraphim 127
13 Nathan Blesson Abraham Seraphim 103
14 Jasia Jimmy Cherubim 91
15 Joice Sarah Jogy Cherubim 53
16 Michelle Maryann Bobby Seraphim 46
 
 
Br. Jobin and Sis. Jeny blessed with a baby girl
Br. Bob Philip and Sis. Soumya blessed with a baby boy
Br. Sojan Abraham and Sis. Jeena Sojan blessed with a baby boy
Br. Sibyal Thomas and Sis. Gladys Mathew blessed with a baby boy
 
Business Meeting
Cottage Meeting: Br. Beji Mathew, Br. Yardley James, Br. Lesly John, Br. Gladly Joseph, Br. Shanly Abrajam
Prayer Meeting
Special Meeting with brothers from Industrial Area
Sisters Meeting